Amikor egy vállalat bejelenti a leépítések végét, sokan fellélegeznek – de a valódi kihívás ekkor kezdődik. Egy friss kutatás szerint átlagosan hét hónapra van szükség ahhoz, hogy a szervezet visszanyerje a leépítés előtti teljesítményszintjét. Ez idő alatt a maradó dolgozók bizalma megrendül, az elköteleződés zuhan, és a legjobbak elkezdnek más lehetőségeket keresni.
A vizsgálat azt is megmutatta, hogy a HR-csapatok jellemzően a gyors operatív helyreállításra fókuszálnak – új struktúrák kialakítása, feladatátszervezés – miközben az érzelmi és kulturális helyreállítás háttérbe szorul. Pedig az adatok egyértelműek: azok a szervezetek, amelyek strukturált kommunikációt, vezetői coaching-ot és munkavállalói élmény-programokat alkalmaznak a leépítés után, szignifikánsan gyorsabban állnak talpra.
HR-szemszögből a tanulság egyértelmű: a leépítés nem ér véget az utolsó felmondólevéllel. A „survivor syndrome" – a maradók bűntudatának és félelmének kezelése – éppannyira fontos feladat, mint a szervezeti hatékonyság visszaépítése. Azok a HR-vezetők, akik ezt tudatosan tervezik meg, nemcsak gyorsabb felépülést érnek el, hanem erősebb szervezeti kultúrát is építenek a válságból.